Anasayfa / Porselen Diş / Porselen Dişte Nelere Dikkat Edilmeli?

Porselen Dişte Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde insanlar dış görünüşlerine daha fazla önem vermeye başladılar. Dış görünüşümüz de en önemli ve ilk aklımıza gelen gülüşümüzdür. Gülerken en çok dikkat edilen ağız sağlığı ve dişler gelir. Yüzümüzün değişik bir ifadeyle gülmesi ya da karşımızdakine bir sorun olduğunu ortaya çıkartır.

porselen
porselen

Dişlerimizi zamanla kaybetmeye başlarız. Bununla beraber farklı yöntemler ortodontistler tarafından geliştirilmiştir. En yaygın ve sağlam olan yöntemlerden bir tanesi de zirkonyum diş olmaktadır. Porselen diş sağlam olması, kullanışlı olması, sıcak soğuk farklarından az şekilde etkilenmesi, hastanın ağzına daha rahat uyum sağlaması, alerjik özellik göstermemesi avantajlar sağlayan özelliklerindendir. Porselen diş taktırılmadan önce ortodondist ya da diş hekimine gidilerek diş muayenehane yaptırılır.

Bu muayenehane sonucunda dişin yapısı ve neler yapılması kesinleştirilir. Diş hekimi müdahale edeceği yerlerde kesimlere başlar. Kestiği alanlara dişi oturtması için ara bağlantı yerlerinden boşluklar oluşturur. Dişin ölçüsü alınması için macun hazırlar. Hastanın müdahale edeceği bölgedeki diş kısmına oturtur. Alınan kalıbı ortodontist uzmanlara gönderir. Bilgisayarlar cad çizimleriyle tasarım hasta ağzına göre oluşturulur. Sipariş üzerine hazırlanan protez geldikten sonra hastaya nakli sağlanır.

Protezin iç kısmında yapıştırıcı bulunmaktadır. Dişlere oturtulur. Sıkıca bastırılması gerektiği hastaya söylenir. Böylelikle üst ve alt kısımda boşluk kalması engellenir. Diş etleriyle olan baskı yapan yerler kontrol edilir. Tahriş ya da kanama oluşturmuş mu gözlemlenir. Böylelikle protez başarıyla nakledilir. Porselen dişte nelere dikkat edilmeli sıralayacak olursak şayet Mokap seansı hasta ve diş hekimi arasında yapılan bir görüşmedir.

Bu görüşmede hastanın istediği diş şeklini, diş hekiminin iyi anlaması kavraması gerekmektedir. Diş hekimi porselen dişi taktıktan sonra hastanın dişini çok sıkı bir şekilde kontrol etmesi ve hastadan gelecek şikâyet ve önerileri dikkate alması gerekmektedir. Porselen diş protezinden sonra hasta uyum sorunu yaşayabilir. Bu durumda diş hekimine müracaat etmesi gerekmektedir.

Köprü, kron, kaplama olarak da bilinen sabit porselen köprü diş kaplama yapımından önce ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin kesilmesi (küçültülmesi) ile laboratuarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Dişlerin ağizda görünen kisimlarinin yerine yapilan ve hasta tarafindan çikarilamayan protezlerdir. Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takım koşulların var olması gereklidir. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3 seansda ve 7 günde işlem tamamlanır. Protezin metal destekli seramik (porselen), Metalsiz seramik (porselen), Porselen laminate olmak üzere çeşitleri vardır. Ağzınıza en uygun olanı hekiminiz tarafından belirlenecektir. Hekimin kullandığı kaliteli malzemelerin ortaya çıkardığı porselen diş fiyatları üst seviyelerde olabilir. Lütfen öncesinde porselen fiyatları hakkında bilgi alınız.

Sabit protez porselen köprü diş dediğimiz klasik ve günümüze kadar uygulanan yöntemlerde, protez oluşturulurken altyapı olarak metallerin dayanıklılığından, üst yapısı olarak da seramiğin estetiğinden faydalanılmıştır. Bu yöntem halen kullanılır olmakla birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit protez uygulamaları da artık klinik çözümlere eklenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir