Anasayfa / implant / implant yapan devlet hastaneleri

implant yapan devlet hastaneleri

İmplant Nedir?

İmplant, diş ekme ismi de verilen, eksik veya kullanımı mümkün olmayan dişlerin yerine diş ile aynı görevi gerçekleştirme imkanı sağlayan yapay diş kökü işlemlerine verilen isimdir. Bir çok çeşidi olmasına rağmen vida şeklinde olan implant, bu şekiller içinden çok kullanılanı dır.  Tedavinin uygulanması için implant diş uygulanacak hastanın çene yapısının uygulanacak malzemeye genişlik ve yükseklik bakımından uyumlu  olması gerekmektedir.

Tedavi uygulanmadan önce ve esnasında diş etlerinin sağlıklı olması başarı oranını %60 artıracaktır. Çünkü sağlıklı olmayan diş etleri üzerinde yapılan bu tedavi ileride çene yapısının bozulmasına dahi sebep olabilir. Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi ile uygulanan tedavi sonunda ortaya normal aş ağrısı şiddetinde ağrılar çıkabilir fakat bunlar kısa süreli ağrılar olarak kalacak ve çeneniz implanta uyum sağladıktan sonra kemikle tam birleşme olayının gerçekleşmesi ile birlikte varlığından bile haberdar olmayacak kadar rahat olacaksınız.  Bu kadar olumlu noktadan sonra maalesef sizlere implantın pahalı bir işlem olduğunu hatırlatmamız gerekmektedir.  Kullanılan malzemelerin ithal olması, bu tedavide kullanılacak teknolojiye ülke olarak sahip olmamamız yüzünden tedavi gayet pahalıdır.

implant yapan devlet hastaneleri Var Mıdır?

İmplant diş operasyonlarının maliyeti yüksek olduğunu yukarıda belirtmiştik bundan yıllar önce devlet kesinlikle implant diş müdahalelerinde bulunmuyordu fakat son yıllarda kurumlar arası anlaşmalarla SSK sadece implant  üzerine uygulanacak diş masrafını karşılamaya başlamıştır. ayrıca Üniversite Hastanelerinde görevli uzman hekimlerin katkı paylarını almak şartıyla implant tedavisi yaptıkları bilinmektedir. İmplant masrafları, bazı istisnalar dışında SGK tarafından karşılamaz

implant yapan devlet hastaneleri

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde (25.03.2010 tarih ve 27532 sayılı Resmi Gazete) belirtildiğine göre diş implantı “…hastaların bilinen rutin protetik diş tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyeceğinin,  implant uygulamasının zorunlu olduğunun,üniversite diş hekimliği fakültelerinden cerrahi, protez ve periodontoloji anabilim dallarından en az birer öğretim üyesinin katılımlarıyla oluşacak sağlık kurulu ile karara bağlanması, kararı destekleyen radyografik tetkiklerin sağlık kurulu raporu ekinde yer alması ve kaç adet implant uygulanacağının belirtilmesi şartıyla…”ve ancak, “alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, konjenital diş eksikliği vakalarında, dudak damak yarığı vb. gibi doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu vakalarda” karşılamaktadır. implant yapan devlet hastaneleri konulu yazıyı okudunuz ,implant diş fiyatları konulu yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

14 Yorumlar

 1. ”İmplant masrafları, bazı istisnalar dışında SGK tarafından karşılamaz” derken bahsettiğiniz istisnalar nelerdir ?

 2. ferruh çankaya

  20 yıllık kamu çalışanıyım, üste dişim hiç yok, alta sallanıyor. özelde 10000-12000 tl isteniyor imlant için, o kadar ödeme durumum yok, devlette yaptırabilecegim bir yer varmı? varsa neresi yapıyor. öneri ve cevabınızı bekliyorum

 3. Lütfen bana yardım… 10 sene Evel alt cene den başlayan bir apse ve Güneydoğu daki doktorların beceriksisligi hayatımı karartı …Bugün daha henüz 32 yaşındayım ve 15 diş kaybettim yapılan köprüler eğri üst cenememde kist tekrarladı ve ilkinden daha kötü . .yedim iğneler in hadi hesabı kalmadı pyskolojik durumumdan bahstemicem bile çünkü dayanamıyorum artık ..bu çaresiz kaldım..Yeşilkartliyim nereye gitsem ya daha kötü olur yada uçuk fiyatlar söylüyorlar ….lütfen bana bir yol gösterin. ..

 4. Ne olur yardım edin ….32 yaşında bir bayanım Yeşilkartliyim …artık çaresiz kaldım 10 sene Evel başlayan bir apse ve Güneydoğu daki doktorların beceriksisligi hayatımı kabusa çevirdi …bir sene Evel üst cene de kist alırdirdim ve 1 sene sonra daha kötü tekrarladı bu bütün yapılan müdahalede toplam 15 diş kaybettim sayısız iğne yedim takılan köprüler eğri ve Dişetleridi çekiminde boşluk kaldı arasında hemde gözle görülen. . artık dayanacak halim kalmadı pyskolojik durumumdan hiç bahstemicem …cçaresiz bir arayış icerisindeyim ..gittim her yerde ya daha götü oldu yada çok uçuk fiyatlar verdiler ki aklımı kaybedecek gibi ..lütfen bana bir yol gösterin ..

  • Sana yesilkarti vermelerinin sebebi sağlık guvencen olmadığı için eeee o zaman valiliğe gitcen yapışcan ben üst dislerimi komple 1 tl vermeden yaptırdım 🙂

 5. Ilk okula giderken doktor hatasindan kaynakli alt arka disim cekildi. Bidaha cikar. Dediler ama cikmadi . Ki cikmaz da.. yaklasik 10 yil gecti ve bos kalan yeri diger dislerim kayarak doldurmaya basladilar. Kaymayi onleyici ve diger dis yerini acabilecek dis telleri kac yil kalir ortalama olarak. Cevaplarsaniz sevinirim

 6. Silifkede oturuyorum. Düzeylerinde KEMİK ERİMESİ VAR .ayrıca 2alt 2üst implant yapılması lazım fakat KEMİK ogmentasyonu dahil 4000tl istediler.neden ssk karşılamıyor dış tedavilerini.sonuçta çekilen disin yerine başka bir dış gelmiyor.

 7. hazıran 2015 bir implant 2500 tl arkadaşlar

 8. üst cene komple 15000 tl

 9. Devlet hastanelerinde implant yaptıran varmı istanbul için soruyorum

 10. Arkadaslar trabzobda iyi bir cene cerrahi uzmanindan yerli implant icin 1200 tl fiyat aldim..alman implant 1500 tl..size tavsiyem kesinlikle cene cerrahi uzmanina gidin. Dis hekimi ile cene cerrahi arasindaki farki mutlaka dikkate alin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir