Anasayfa / Diş Teli / Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli tedavisi adlı yazıyı okumaktasınız.Bu yazıda sizlere diş teli tedavisi ve aşamaları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz ve diş teli tedavisi süresinin ne kadar sürdüğünü açıklayacağız.

Genel olarak diş teli uygulamalarındaki ortodonti tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama AKTİF AŞAMA; bu aşamada dişlerin yerlerine düzgün oturması ve dişlerin kapanışının sağlıklı olması diş sıralamalarının alt çene ve üst çenenin birbirine paralel olması esas öncelik olarak ele alınıyor. İkinci aşama ise KORUMA AŞAMASI; bu aşama, dişi yeni yerinde tutmak için sabitleyiciler kullanılmasıdır.

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

BİRİNCİ AŞAMA ( AKTİF AŞAMA):

Braket kullanımı;
Metal, porselen ve plastik olmak üzere üç seçenekte braket bulunmaktadır. Ortodontistler genelde metal braketleri tercih eder ve önerirler diğer braketler genelde estetik oluşu nedeniyle tercih edilir.
Braketler dişe dışarıdan baskı uygulayarak olması istenildiği yöne itmek için kullanılırlar. Genelde dişte 1-3 yıl arasında kalıcılık gösterirler ve dişler yer değiştirip yeni yerlere yerleştiğinde yeni ayarlamalar yapılmaya ihtiyaç vardır. Braketler özel yapıştırıcılar ile dişin üzerine takılırlar. Daha sonra ise bu braketlerin içerisinden yay teli adı verilen bir tel geçirilir. Böylece bu teller yardımıyla dişler için bir rota ayarlanır.Diş teli tedavisi ilk başlandığı 1-2 haftalık süre içerisinde dişlerde ağrı hissedilebilir, bu normal bir durumdur.

Diş Teli Tedavisi İKİNCİ AŞAMA (KORUMA AŞAMASI)

Sabitleyici kullanımı;
Kemik ve diş etlerinin diş çevresinde sabitleşmek için zamana ihtiyacı vardır. Sabitleme işlemi dişlerin tekrar yerlerini değiştirip tedavinin faydalı olması için oldukça önemlidir. Eğer sabitleme tedavisi uygulanmazsa kullandığınız braketler ile düzelttiğiniz dişler yeniden yer değiştire bilir, bu da tüm tedavinin boşa olacağı anlamını taşır. Bu sabitleyicileri kullanma sürenizde tıpkı braketler gibi ortodontinin kararına ve tedavinizin durumuna göre farklılık gösterir.

Diş Teli Tedavisi süresi:

Diş teli Tedavisi süresi hastanın ortodonti problemine göre farklılık gösterip 8 ay ile 30 ay arasındaki periyotlarda değişebilir. Ama normalde 18-24 ay gibi bir süre zarfında dır. Yani kısaca hastanın durumu ve tedavide uygulanacak yöntemlerin farklılığına göre tedavi zamanı değişebilir. Örneğin; ciddi çene rahatsızlıklarında tedaviler 3 yılı bulurken, sıradan diş çarpıklığı tedavilerindeki süreç 1 yılı geçmeye biliyor. Hastanın tedaviye yanıt vermesi durumu da süreci farklılaştırıyor. Dişlerin kolay hareketi ve yer değiştirmesi tedaviyi hızlandırırken. Geç yer değiştiren dişlerde tam aksine süreci fazlasıyla uzatabiliyor. Ortodonti ve hasta işbirliği ne kadar ileri olursa tedavinin başarısının yüzdesi de o kadar değişecektir.Aşağıdaki resimlerde 3 aşama çene genişletme ve düzeltme resimleri bulunmaktadır.Diş teli tedavisi aşamaları yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

68 Yorumlar

 1. be nenimkızım 9 yaşına girdi alt çenesi gittikçe kayıyo ne yapmalıyım

 2. özgür zileli matchet

  Lutfen en yakin zamanda bir ortodonti servis ine gidin cerrahi bir islem gerektirebilir

 3. Ben diş teli tedavisi görüyorum ve diş hekimi alt çenede diş telini braketlerden baya dışarda olması gerektiğini söyledi ve tel braketlerin baya dışında ve batıyor sizce bu normal mi?

 4. Diş telleriyle erik,kuruyemiş yenmesinin sakıncalı olacağı,teli kırabileceği söyleniyor ama tellerimle 1 2 kez erik yedim ve herhangi bir sakıncası olmadı yemeye devam etmem sorun yaratır mı ki?

 5. yaklaşık 1 buçuk aydır ortodonti tedavisi görüyorum. alt çenemdeki dişlerime sabit tel takıldı. üst çenemde kapanış problemi var. şimdilik yukarıdakiler için takıp çıkarmalı aparey kullanıyorum . üstteki dişlerimin alttakilerle temas etmemesi gerekiyormuş alttakilerin düzelmesini engelliyormuş çünkü üst çenem içeride kalıyor. şimdi bu apareyde vida gibi bişey var benim anlamadıgım bu apareyi tam olarak neden kullandıgım? ve doktorum vidayla ilgili bişey söylemedi genişletmem gerekiyor mu?

 6. iyi günler ben yurtdışında tedavi görüyordum diş teli tedavisi fakjat egtim nedeniyle türkiyeye geldim tedavimi burda devam ettirmek isityorum …fakat gitgim hiç bir doktor yarım tedavi kapul etmiyoruz dedi…. ben telleri söktürüp kendiniz yeni bir tedavi yapın deiyorum onuda kabul etmiyorlar ..agzımda tel var ne yapcagmı şaşrdım lütfen yardımcı olsun ACİİİİİİİİİİLLLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ACİİİİİİİİİLLLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Diş etimde köpek disi cıktı nasıl bir tedavi uygulanabilir

 8. ben 1 ay önce diş çektirdim ve o yer kapanmadı ne yapmalıyım

 9. Ben 3 gün önce diş teli taktırdım dişlerimi normal bir şekilde fırçalarsam braketlere zarar gelirmi”??????

 10. merhaba arkadaşlar ben de 1 yıldır diş teli takıyorum bugün doktorum alt çene ile üst çeneyi birbirine bağlayan yaylı bir lastik taktı sizce bu son aşamaya yakınlaştığımın bir göstergesi midir?

 11. Gönül türkmen

  Benm ust damagmda iki disim ustten ckmisti su an da konusurken cok rahatsz ediyor dis teli taktirmayi dusunuyorum ancak gttigim hekimler farkli seyler soyluyorlar biri ust cenemin onde oldugunu ve iki disimin cekilmesi gerektigini syledi digeri ise alt cenemi one cekecegini soyledi hangisini dinlemeliyim

 12. Mehmet Demirkol

  Merhabalar ortodonti uzmanım 3 ay önce braketlerimin arasındaki telleri çıkarttı ve üst damağıma plastik sabit bir damak yerleştirdi. Fakat 1 aydır damağın gevşediğini düşünüyorum bir etkisinin olmadığı gibime geliyor çünkü gerçekten de gevşedi bence. şu anda tedavinin hangi aşamasındayım ve damak sorununu ne yapmalıyım ve telleri neden çıkarttığını öğrenmek istiyorum ayrıca tedaviyi şu anda bıraksam ne olur? (şu ana kadar 3 4 tane sabit ya da haraketli damak tarzı şeyler takıldı) ne kadar erken yanıtlarsanız o kadar mutlu olacağım teşekkür ederim.

 13. ben 15yasindayim dis telim var bana pendulum spring diye malzeme aldirdilar cengelli ignenin arka kismina benziyo bana neden pendulum sprig i aldirdilar ogrenebilirmiyim ? soylerseniz cok mutlu olurum 🙂

 14. ben 15yasindayim dis telim var bana pendulum spring diye malzeme aldirdilar cengelli ignenin arka kismina benziyo bana neden pendulum sprig i aldirdilar ogrenebilirmiyim ? erken cevaplarsanız cok mutlu olurum 🙂

 15. kelepçe yerine dişçim tüp taktı tüp hakkında daha fazla bilgi verirmisiniz ?

 16. alper demirci

  MERHABALAR SAYIN ORTODONTİ UZMANIM. BEN ALPER DEMİRCİ 12 YAŞINDAYIM VE DİŞ,ÇENE,ÜST VE ALT ÇENE YAMUKLUĞUMDAN DOLAYI BİR DİŞ TELİ TAKTIRMAK İSTİYORUM.BENİM BİR ARKADAŞIMDA DİŞ TELİ TEDAVİSİ GÖRÜYOR VE DİŞ TELLERİNİ ALPER SÖNMEZ DİYE BİR ORTODONTİSTE TAKTIRTIRMIŞ. DUYDUĞUMA GÖRE ALPER BEY İŞİNDE İYİMİŞ. SİZ O ORTODONTİS HAKKINDA BİRŞEYLER BİLİYOR MUSUNUZ ACABA. BU ARADA BURSADA YAŞIYORUM.ŞİMDİDEN CEVAPLARSANIZ MUTLU OLURUM,TEŞEKÜRLER,

 17. MERHABALAR. BENİM YAKLAŞIK 1 YIL ÖNCE TEL TEDAVİM BİTTİ. SON AŞAMADA ALT DİŞLERİMİN ARKASINA BİR METAL TEL TAKILDI. KENDİ KENDİNE DÜŞECEĞİ SÖYLENİLDİ. HALA DÜŞMEDİ. NE YAPABİLİRİM BU DURUMDA? YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 18. Ben gelecek sene eğitimim sebebiyle avrupaya gitmeyi düşünüyorum. Ama diş telim var. Bir buçuk ayda bir de kontrol yapılması lazım. Nasıl olabilir yani her bi buçuk ayda bir buraya gelemem bilet fiyatları çok pahalı. Bana bi fikir verir misiniz. Lütfen çok önemli

 19. Dis teli icin yapilan komisyon kac dakika suruyor bir bilginiz varmi yardimci olursaniz sevinirim

 20. merhabalar benim diş tellerim açıldı şimdi ise tellerim birleşme aşamasında tahminen kaç ay daha kullanırım bu tel leri ?

 21. Merhaba ben 12yasindayim benim üst köpek dişlerim biraz önde üst ön dişinin yarısı kirik ve üst iki ön dişim çok büyük iki dolgun var iki defa yere düştüğüm için çene yapım biraz geniş bide dişlerin eşit büyüklükte değil birisi birisinden büyük diğeri diğerinden küçük anlamadım ve iki dolgum var dolgudan sonra dişlerime tel takarlarmış acaba

 22. Ne olur cevap yazın ne olur

 23. merhaba ben 18 yaşındayım tel tedavisi için üst çenemde ki birinci azı dişler(köpek dişlerinin yanındakiler) simetrik olarak çekildi ve şu anda aparey kullanıyorum. sormak istediğim; ben sadece üst çenemdeki köpek dişlerinin biraz havada kalması bahanesiyle gittim ama şuan farkettim ki bir kaç ufak çapraşıklıkta var bunları doktora söylememe gerek var mı? yani diş teli benim görmediğim bozukluklarıda mı giderecek ? cevap verebilirseniz memnun olurum.

 24. Ortodonti tedavisi görüyorum bir buçuk yıldır. Çok fazla bir ilerleme yok. İmplant yapılması gereken iki dişlik boşluk var. Ortodonti devam ederken implant uygulanırmı. Bu sürede yapılmasımı daha uygun bittikten sonra mı.

 25. Benim dişlerimin sade onleri çarpık azi dislerim faln düzgün 15 yasindayim cok uzun sure tel kullnamak istemiyorum 3 ayda faln duzelirmi

 26. Ya bi cevap yazin nolur

 27. Merhaba benim üst çene darligim vardı ve genişletildi sonradan dış tellerini takdilar ve şuan alt cenemle üst cenem arasında bir lastik takiyorum ve sadece evde cenelik takiyorum (chin cup diye birşey) acaba tedavim ne kadar sürer1 yildan fazla oldu heralde disciye gidiyorum artik tellerini çıkartmak istiyotum. Dişlerinm suan düzgün ama alt cenem sağa doğru kaymış. Acaba tedavim daha ne kadar sürer ?? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. :))))))

 28. ücretsiz teller nerde

 29. Ben iki aydir tedavi goruyorum alt cenem onde ust cenemde geride bir ay sonra tel taktiracagim acaba bu tel bende ne kadar zaman duracak

 30. Ben 17 yaşındayım dislerim yamuk tel taktirdigim zaman sgk ne kadar karşılayacak

  • Devlet hastanesinde sana çok geç bir tarihe randevu verirler muhtemelen 18 yaşını geçersin randevu tarihine kadar. özellerin SGK, bağkur v.b sosyal güvenceler ile alakası yok.

 31. merhaba doktor bey ben 24 yaşındayım 17 temmuz 2013 den beri tel takıyorum. doktorum en son randevumda kalın tele geçtiğimizi söyledi acaba daha çok kullanır mıyım kalın teli? bide kalın telden sonra başka aşama var mı şimdiden teşekkürler 🙂

 32. Merhaba 12 mayıs 2015 tarihinde üst dislerime tel taktırdım. 1temmuz 2015 de de alt dişlerime taktırdım. Plaketlerde yemek kalıntısı kaldı ne kadar fırçalasamda geçmiyor acaba ne yapabilirim?

 33. Merhaba ben diyarbakırda tel tedavisi görüyorum ama üniversite için istanbula gidecem tedavim de orda devam etsin istiyorum ama dokturum olmaz diyor. İstanbul diş fakültesinde tedavim devam edemez mi gerçekten?

  • Yok öyle kabul etmiyorlar nerde tedaviye başladıysan orada devam etmen gerekiyor bende sana bir şey sormak istiyorum tel tedavisine başlanıldığı zaman ne kadar aralıklarla kontrole çağırıyorlar bende perşembe günü gideceğim ama kontroller çok sık olursa iş yerinden izin alamam ayda kaç kere gidiliyor

 34. arkadaşlar gerçekten hiç korkulacak birşey değil 3 ay oldu tel takıyorum ve dişlerimde inanılmaz bir düzelme var. Dün kontrole gittim ve alt çenemede teller takıldı. Eve biraz ağrı yapıyor ama sonucu görünce o ağrıyı pek fazla umursamıyorsunuz ☺️ İnci gibi dişlerimizin olması dileğiyle ?

 35. Merhabalar diş teli tedavisi için başvuru yapmıştım benden film istediler broşürde işaretleyip verdiler fakat broşürü kaybettim üst çenem önde olduğundan dolayı film istemişlerdi ve işlemi hızlandırmak için hemen gisip film çektirmek istiyorum açıkçası tekrar gidip sormak zor geliyor

 36. Ortodonti tedavisinde diş taşı oluşursa dış nasıl temizlenebilir?

 37. Ortodonti tedavisinde diş taşı oluşursa dış nasıl temizlenebilir? Tedaviyi nasıl etkiler?

 38. Iyi günler ben 24 yaşındayım 4 gün önce tel takıldı bende open bite ve diş seyrekligi var üst dislerime takıldı şimdilik tel acaba dislerim düzelir mi ve de tedavinin etkisinine zaman gogörmeye baslarim

  • Sorunun cevabını bilmiyorum bende sana bir şey sormak istiyorum tel takıldıktan sonra ne kadar aralıklarla kontrole çağırıyorlar acaba?

 39. merhabalar, dişlerimde diestema olduğu için bursada özel bir diş sağlığı merkezinde nisan ayında braket tedavisine başladım, nisanda üst temmuzda alt dişlerime braketler takıldı, temmuzda kpss den başarılı olup rizede memuriyet hayatıma başladım ancak her ay kontrole gidip gelmem benim için hem masraflı olacak hemde çalıştığım kurum bu duruma pek sıcak bakmıyor, trabzonda veya rizede ortodontistle tedavime devam edemezmiyim 4500 liraya anlaşmıştık ben 2000 tl sini ödedim, lütfen yardımcı olun

 40. Bana 1-2 ay içerisinde tel takılacak ve doktorum bana ilk olarak üst çenenin genişletilmesi gerektiğini söyledi ve damaklı tel takilacakmis ilk olduğu için Vidalı mi vidasiz tel mi takarlar? Lütfen cevap Yazın gercekten çok korkuyorum

 41. Bende tel taktiracagim çapa hastanesinden randevu almıştım 7 sene oldu anca bugün aradılar ben su an çalışıyorum iş yerinden izin almam pek mümkün olmuyor tel tedavisine başlanıldığı zaman ne kadar aralıklarla kontrole gidiliyor acil cevap verirseniz çok sevinirim

 42. Merhaba, 1senedir diş teli kullanıyorum fakat diş doktorum çok yoğun olduğu için tedaviyi aksattığını düşünüyorum. 1sene olmasına rağmen pek bir gelişme olmadı şikayetimi dile getirdiğimdede hiç umursamıyor. Farklı bir doktora gitsem tedaviyi üstlenebilirler mi?

 43. İyi günler 23 yaşındayım 1 ay önce özel hastanede diş bakımı yaptırdım dolgu ve diş taşları temizliği ve doktor üst çenemin geride olduğunu azı dişlerimin tam kapanmadığını sadece uçlarının dediğini bunun için ortodonti tedavisi görmem gerektiğini söyledi uzman doktorun ayda bir hastaneye geldiğini dile getird bunun için bilgi verir misiniz ne yapmam gerekli?

 44. Selamlar benimde dişlerim kötü durumda bundan kurtulmak istiyorum şimdi bu tedavinin belli bir yaşı varmı bende yaptırabilirmiyim

 45. Ben de 2 yildir tel takiyorum.hala tam olarak duzelmedi ve her hafta hatta bazen haftada 3 gun kontrole cagiriyor.doktorumu degistrmek istiyorum.ne yapmaliyim sizce

 46. Benim kardeşimin dişleri düzgün ama diş teli taktırmak istiyo eğer diş teli taktırırsa dişleri bozulur mu?

 47. ben 15 yaşındayım diş etimden köpek dişleri geliyor izmir konak diş hastanesinde ortodonti bölümüne muayene oldum üst ve alt önlerden 2 tane diş yani toplam 4 tane diş çekilecek ama bu dişler önde azı dişi falan değil. bu tedavini başka yolu yokmudur sizce

 48. şimdi bana diş teli yapılcak ama dojtor 2 ay dişini fırçala dedi dolgunu yaptır gel dedi bide göülü dişim varmış o nu yerine getirçekler onun için hemen tel takılır mı ve diş teli nasıl takılır aşaması nasıl anlatırmısınız

 49. Merhaba 3 aydır diş teli takıyorum ust dislerimde pek bir sorun yoktu suan gayet düzgünler bile diyebilirim çenem geride olduğu için ona da tedavi devam edecekti maalesef şehir değişikliği yapacağım için tedavimi kesmek zorundayım. Zorluk çeker miyim sizce ve para konusunda tedavim bitmemiş ve yeni baslamis olmasina rağmen kalan taksitleri de ödemek zorunda kalır mıyım

 50. Ben nerdeyse 1,5 yıldır takıyorum ve bakıma özen göstermediğim için diş etlerim çok kötü şiştilerr diş ipi paradontax diş macunu kullanıyorum ama inmiyor şişlikler sizce ne yapmalıyım doktorum geçen randevuda diş etlerimi gördü ve çok kızdı iyi bakım göstermediğim için bana orta sertlikte fırça al ve kanata kanata fırçala dedi sizce öyle yaparsam geçer mi ne yapmalıyım diş etlerimim düzelmesi için lütfen yardım edinnn !!!!

 51. Merhaba. Aynı gün içinde hem diş çekimi yapılıp hemde diş teli takılabiliyor mu ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir