Anasayfa / Ortodonti / Çocuk Ortodontisi

Çocuk Ortodontisi

Çocuk Ortodontisi nedir

Çocukların dişlerinde oluşabilecek problemlerin hemen önüne geçebilmek için, küçük yaşlardan itibaren dişlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Küçük çocuklarda bulunan süt dişleri genellikle anne babalar tarafından önemsenmez. Değişecek olan süt dişleri ihmale neden olsa da oldukça önemlidir.

Çocuk Ortodontisi
Çocuk Ortodontisi

Süt dişlerinin sağlıklı olması, çene kemiğinin de düzgün gelişmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir çene kemiği ve düzgün bir diş yapısı, süt dişlerinin ömrünü tamamlayana kadar ağızda bulunmasına bağlıdır.

 Çocuklarda Ortodontik Muayene Ne Zaman Başlar?

Çocuklarda ortodontik muayene 6-7 yaşlarından itibaren başlar. Bu yaşlarda çocukların çene kemik yapısında oluşabilecek sorunlar kolaylıkla tespit edilebilir. Bunun yanı sıra bir çok diş sorunu da bu yaşlarda tespit edilir.

Çocuk ortodontisinin temel amacı, çocukların diş ve diş yapısında oluşabilecek sorunları etken teşhis etmek ve hemen gerekli önlemi almaktır. Erken yaşta tespit edilen problemlerin tedavisi de daha kolay olacaktır.

Aileler çocuklarının dişlerinde oluşabilecek sorunları erken dönemlerde teşhis edebilirler. Bunun için sadece biraz daha dikkatli olmak gerekmektedir. Çocukların dişlerinin olması gereken yerin önünde ya da arkasında olması, dişlerin birbirini örtmesi ya da çok aralıklı olması, çocukların açık ağızla uyuması, yutkunurken dilin dışarı çıkması aileler tarafından kolayca fark edilebilecek sorunlardır.

Çocuklarda belirlenen  ortodontik ve ortopedik sorunların tedavisi için çok sayıda yöntem ve aparey bulunmaktadır. Tedavinin başlangıcında öncelikle sorunun ana kaynağı tespit edilir ve tedavisine başlanır.

Ortodontik tedavilerde 2 çeşit aparey kullanılır. Bunlardan biri hareketli olan damaklıklar, diğeri ise sabit olan diş telleri ve braketlerdir. Damaklık genellikle dama ile ilgili sorunların tedavisinde kullanırken, diş teli ve braketler diş sorunlarının çözümünde kullanılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir